Tip na trip

Tipy na výlet v Pieninách a okolí 

Pieninský národný park sme Vám už v krátkosti predstavili v úvode. Ako sme uviedli je nositeľom niekoľkých „naj“ – je najmenším a (určite nielen podľa nás) aj našim najkrajším národným parkom. V kategórii veku mu prislúcha druhé miesto – ide o druhý najstarší park rozprestierajúci sa na hraniciach Poľska a Slovenska. Jeho krásnu scenériu dotvára rieka Dunajec, ktorá je už po stáročia využívaná na splav plťami. Dnes si však turisti okrem pokojnej plavby na pltiach radi vychutnajú o čosi viac adrenalínu a tak každoročne stále viac a viac z nich uprednostňuje rafting. Teda ak ste aj vy jednými z nich a obľubujete aktívnu dovolenku, namiesto nečinného sedenia na plti, zapožičanie si raftu (aj s možnosťou zapožičania si inštruktora ) je pre Vás tou správnou voľbou. Následne, ak vám to čas dovolí, môžete po splave navštíviť Kláštor kartuziánov v Červenom kláštore alebo si vychutnať úchvatný pohľad na obec i okolie zo štítov Troch Korún.


 

 


A ako môžete tráviť zvyšné dni oddychu? V nasledujúcich riadkoch Vám ponúkame zopár overených tipov – KDE a AKO ísť za relaxom.

Ostaňme teda ešte chvíľu na Slovensku. V blízkosti Pienin sa nachádza mesto Stará Ľubovňa známe predovšetkým vďaka svojmu hradu a skanzenu. Ďalším turistami vyhľadávaným mestom je Kežmarok, ktoré sa pokladá za historické centrum regiónu Spiš. V meste môžete navštíviť drevený artikulárny kostol patriaci do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO či jediný úplne zachovaný mestský hrad na Spiši. Ak však počas letných mesiacov obľubujete skôr sladké nič nerobenie, odporúčame Vám navštíviť mesto Poprad, ktoré sa pokladá predovšetkým za vstupnú bránu do Vysokých Tatier, ale pre turistov je tu určite najväčším lákadlom aquapark – Aquacity Poprad. Výhodou je, že všetky tieto mestá sa od Pienin nachádzajú v okolí do cca 50 km.


Ak chcete navštíviť aj našich poľských susedov, odporúčame Vám pozrieť sa napríklad do mestečka Szczawnica, do ktorého to po splavení sa do cieľu (t. j. do Lesnice) už máte naozaj len na skok a zájdete tam pešo alebo na bicykli popri rieke Dunajec. Druhým smerom (v smere z Červeného Kláštora na Spišskú Starú Ves – Lysá nad Dunajcom) sa zas dostanete do obce Niedzica, kde sa nachádza Niedzický hrad a pod ním sa rozprestiera rozsiahla priehrada, ktorej pobrežie domáci aj turisti v lete radi využívajú ako miesto relaxu a odpočinku. Svojich najmenších tu okrem spomenutého určite potešíte i návštevou parkov miniatúr, fotografiou s 3D maľbou vodopádov na chodníku pod vyššie spomenutým hradom či tradičnými poľskými stánkami so suvenírmi a rozličnými dobrotami.

Takže ako vidíte, nudiť sa u nás určite nebudete! 🙂 Stačí si už len tú svoju slovenskú dovolenku dobre naplánovať a prísť si vychutnať krásy, ktoré naše Pieniny a ich okolie ponúkajú. Tešíme sa na Vás!