FAQ

Často kladené otázky1. Je potrebné urobiť rezerváciu vopred?

Áno. Pokojne sa totiž môže stať, že k nám dorazíte a my už pre Vás nebudeme mať voľný čln alebo inštruktora. Aspoň deň alebo pár dní dopredu nám teda napíšte e-mail alebo zatelefonujte s tým, že kedy by ste na rafting chceli prísť, koľko vás bude a pod.

2. Kde presne nás v Červenom Kláštore nájdete?

Adresa : Červený Kláštor 35. Nájdete nás priamo v strede obce oproti pešiemu mostu Lávka, ktorý spája Slovensko a Poľsko (pozn. je to jediný most v Červenom Kláštore, istotne ho neprehliadnete). V každom prípade nám neváhajte počas cesty zatelefonovať  ( +421 944 447 798) a my Vám už pomôžeme bezstarostne doraziť až k našim dverám. (Plus na našej webovej stránke nájdete okrem iného aj fotografie našej prevádzky). V spodnej časti našej stránky vedľa mapy kliknite na adresu, zadajte vašu polohu a Google mapy Vás budú navigovať priamo k nám. 

3. Kde môžem zaparkovať?

Svoje auto si zaparkujete priamo u nás. Poskytujeme vám parkovanie zdarma na max. 3 hodiny. Samozrejme kapacita parkovacích miest je obmedzená, preto v prípade ich nedostatku Vás od nás nasmerujeme na najbližšie parkovisko. V každom prípade už pri e-mailovej či telefonickej rezervácii Vám budeme vedieť upresniť, kde si budete môcť svoje auto zaparkovať.

4. Koľko trvá splav?

Dĺžka splavu závisí od aktuálnej výšky vodnej hladiny a samozrejme aj od aktivity účastníkov na rafte. Avšak priemerná dĺžka je pri adekvátnom pádlovaní a zvyčajnej výške vodnej hladiny 1 a pol hodiny (najčastejšia a obľúbená trasa: 9 km Červený Kláštor – Lesnica). Člny sa preto zapožičiavajú na túto dobu a po jej prekročení sa vyžaduje zaplatiť opätovnú cenu zapožičania.

5. Čo si máme so sebou priniesť resp. čo si máme obliecť?

Všetko závisí od toho aké bude v daný deň počasie. Za horúcich slnečných dní odporúčame krátke tričko, šortky a obuv vhodnú do vody, napr. žabky, sandále, crocsy atď. Môžete si obliecť aj plavky. Ak by Vám bolo neskôr chladnejšie môžete si so sebou vziať aj sveter či mikinu, ktoré si dáte do nepremokavého vaku alebo plastového suda (vďaka čomu zostane vaše oblečenie suché). V chladnejšom a daždivejšom počasí si so sebou prineste pršiplášť alebo nepremokavú vetrovku a pevnejšiu obuv. Osobné veci ako mobil, foťák, peňaženku si takisto na čln vezmete so sebou a uložíte ich do spomínaného vaku/suda, kde budú v bezpečí.

6. Budeme mokrí? Dostane sa do člnu veľa vody?

A ešte ako. Ani vlas na Vás nezostane suchý. Žartujeme, samozrejme. 🙂 NIE! Mokrí nebudete. Jedine ak sa budete sami špliechať, prípadne ak bude hladina vyššia ako obvykle a tým pádom aj vlny budú vyššie ako zvyčajne. Suma sumarum, nemáte sa čoho báť. Voda sa zvyčajne dostane len na dno člnu. Z toho dôvodu odporúčame najmä vhodnú obuv (pozri otázku č.5).

7. Ako sa dostaneme z prístavu naspäť k autu?

Treba brať na vedomie, že raftingová spoločnosť v Pieninách zabezpečuje IBA splav na člne. Spôsob dopravy späť nie je teda už v našej kompetencii a je len na Vás, ktorý spôsob si zvolíte. Možnosti sú nasledovné:
– na pešo 9 km po cykloturistickom chodníku prielomom Dunajca – krásna prechádzka národným parkom, ktorá trvá do 2 hodín v závislosti od rýchlosti chôdze, sú tam iba dve prevýšenia a dá sa to zvládnuť aj s deťmi;
– zapožičanie si bicyklov – túto možnosť využíva väčšina turistov, k dispozícii máte dospelé, detské bicykle aj kočíky pre tých najmenších;
– poslednou možnosťou je cesta kyvadlovým autobusom Lesnica – Červený Kláštor, ktorý premáva každú hodinu príp. mikrobusom, ktorý vyštartuje hneď ako sa nazbiera adekvátny počet ľudí.
Upozorňujeme, že ak sa rozhodnete pre cestu bicyklom, autobusom/mikrobusom, musíte z prístavu prejsť ešte cca 800 metrov k Chate Pieniny, kde ich máte k dispozícii.
A aké sú ceny?
– zapožičanie bicyklov (na cca 2 hodiny) – 5 eur/osoba (detský kočík – 2 eurá),
– autobus 2 eurá/osoba,
– mikrobus 4 eurá/osoba.*
*Uvedené ceny dopravy sú približné a môžu sa meniť v závislosti od poskytovateľa.

8. Je rieka Dunajec náročná na splav?

Nie, rieka nie je na splav náročná ani nebezpečná. Bez obáv k nám teda príďte aj keď ste neplavec alebo máte deti. Z bezpečnostných dôvodov majú všetci účastníci raftingu  oblečené vesty a na hlave majú prilby. Skúsený inštruktor Vám všetko vysvetlí a bude na Vás dohliadať. Ani neplavci a rodiny s deťmi sa na Dunajci nemusia ničoho obávať. Ako sme už spomínali rieka má pokojnú povahu a čln je na vode maximálne stabilný. Napokon inštruktor je s vami po celý čas nie len preto, aby Vám porozprával o krásach našich Pienin, ale najmä preto, aby zabezpečil Vašu bezpečnosť a komfornosť, ktoré sú pre nás to najdôležitejšie.

9. Potrebujeme inštruktora, ak máme nejaké skúsenosti s ovládaním člnu?

Člny zapožičiavame len naozaj skúseným vodákom a tým, ktorý Dunajec poznajú. Ak, však máte skúseností menej a aj napriek tomu si veríte, čln Vám zapožičiame, ale samozrejme podpíšete nám zmluvu o zodpovednosti za čln aj za zdravie všetkých účastníkov plavby. V prípade poškodenia člnu či vybavenia alebo v prípade škody na zdraví nesiete teda Vy za všetko plnú zodpovednosť.

10. Môžem počas splavu skočiť do vody a zaplávať si?

Z bezpečnostných dôvodov sa do rieky neodporúča skákať a to najmä nie počas mesiaca júl a august, kedy je na Dunajci nielen veľmi veľa raftov ale aj pltí. Ľahko by teda mohlo dôjsť k úrazu. Stále je to však po dohode s inštruktorom, ktorý zváži vhodnosť daného úseku a momentálnu situáciu. Opustenie člnu počas plavby, je na vlastnú zodpovednosť. Stále však treba pamätať na 1 a pol hodinovú dĺžku splavu, za ktorú ste si zaplatili a ktorú netreba prekročiť.
20170914_1323520 minblack kopie 1